WENTYLACJA MECHANICZNA
Wentylacja wywiewna wyciągowa – powietrze jest czerpane z pomieszczeń wentylowanych przez wentylator wytwarzający podciśnienie. W pomieszczeniach wentylowanych powstaje również podciśnienie i następuje napływ świeżego powietrza do tego pomieszczenia przez nieszczelności lub przez specjalnie wykonane otwory nawiewne. Powietrze zużyte usuwane jest na zewnątrz budynku.
Wentylacja nawiewna polega na dostarczeniu do pomieszczeń wentylowanych powietrza za pomocą wentylatorów promieniowych wytwarzających nadciśnienie powietrza. W wentylowanym pomieszczeniu panuje nadciśnienie, a nadmiar powietrza wypływa z niego przez nieszczelności lub specjalne otwory wentylacyjne.
Wentylacja nawiewno-wywiewna to rodzaj wentylacji mechanicznej łączący oba powyższe rodzaje.
Wentylacja miejscowa jest stosowana w procesach technologicznych, w których powstają zanieczyszczenia: pyły, opiłki, trociny, opary i wyziewy. Nie wolno dopuścić do rozprzestrzeniania się tych zanieczyszczeń w powietrzu, należy je usunąć najlepiej w miejscu ich powstawania. Do tego celu służą odciągi miejscowe.
Odciągi miejscowe dzielą się na:
- odciągi, których zadaniem jest wytworzenie podciśnienia wewnątrz obudowy, co zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń do pomieszczenia pracy,
- odciągi, których zadaniem jest odprowadzenie całej ilości powstających zanieczyszczeń.
W pierwszym przypadku stosowane są tak zwane ssawki lub okapy, w drugim odciągi hermetycznie obudowane. Instalacja odciągu miejscowego składa się z:
- urządzenia do chwytania zanieczyszczeń, typu ssawki, okapy, obudowy hermetyczne,
- przewodu ssawnego i tłocznego,
- urządzenia wymuszającego przepływ powietrza – wentylatora,
- urządzenia do oczyszczania powietrza przed usunięciem do atmosfery – filtru
- wyrzutni – urządzenia do odprowadzania powietrza do atmosfery
Wentylacja hybrydowa to system wentylowania pomieszczeń pracujący w zależności od warunków zewnętrznych, jako wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna. System wykorzystuje siły naturalne charakterystyczne dla wentylacji grawitacyjnej, jednak, gdy podciśnienie uzyskane w sposób grawitacyjny jest zbyt małe, aby skutecznie usuwać powietrze z pomieszczeń – układ sterujący automatycznie załącza niskociśnieniową nasadę kominową. Taki tryb pracy zapewnia odpowiednią jakość powietrza wewnętrznego, przy małym zużyciu energii elektrycznej.
W systemie wentylacji hybrydowej na kominie, który kończy zwykły kanał grawitacyjny, zamontowana jest specjalna nasada. Nasada ta połączona jest z układem sterującym, który sygnalizuje zmiany ciśnienia w jej pobliżu. Jeśli w okolicach nasady pojawi się nadciśnienie – nasada jest uruchamiana. Dzięki jej pracy powstaje niewielkie podciśnienie, co wystarcza, by powietrze ponownie przyjęło właściwy kierunek przepływu. Nasada w wentylacji hybrydowej
pracuje jako niskociśnieniowa. Wytwarza niewielkie podciśnienie wystarczające, by rozpocząć proces przepływu powietrza.
Wentylacja pożarowa jest pełne odcięcie układów wentylacji i klimatyzacji w strefie objętej pożarem przy jednocześnie niezakłóconej ich pracy we wszystkich pozostałych strefach. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu przeciwpożarowych klap odcinających zachowujących swą odporność ogniową w warunkach pożaru.
Wentylacja pożarowa ma również za zadanie utrzymanie poziomych i pionowych dróg ewakuacyjnych w stanie wolnym od dymu i gorących produktów spalania tak, aby zapewnić na nich wystarczającą ilość tlenu i odpowiednią widoczność. Dzięki jej działaniu zmniejszona zostaje także szybkość rozwoju pożaru oraz wielkość zniszczeń wywołanych przez dym i wysoką temperaturę.
W okresie normalnego funkcjonowania obiektu wszystkie przeciwpożarowe klapy odcinające pozostają otwarte, w tzw. pozycji oczekiwania. W przypadku wybuchu pożaru w jednej ze stref pożarowych – system detekcyjny przekazuje informację do centralki pożarowej, która automatycznie uruchamia alarm pożarowy w strefie zagrożonej oraz steruje działaniem pozostałych urządzeń zabezpieczających. Pod wpływem sygnału sterującego następuje zdalne zamknięcie przeciwpożarowych klap odcinających, znajdujących się na granicy strefy objętej pożarem, nazywane przejściem do pozycji bezpieczeństwa.
Gdzie powinna być stosowana wentylacja mechaniczna:
- Budynki mieszkalne
- Biurowce
- Garaże podziemne
- Obiekty użyteczności publicznej
Zakres usług:
- Przeglądy
- Konserwacja
- Naprawa
- Przygotowanie dokumentacji projektowej i powykonawczej.
Częstotliwość wykonywania przeglądów:
raz w roku
Systemy wentylacji strumieniowej mogą być równocześnie wykorzystywane do wentylacji bytowej, napowietrzając garaż podczas jego normalnej eksploatacji. Współpracują z systemem detekcji CO i LPG, monitorują dopuszczalny poziom zanieczyszczeń, rozcieńczają i usuwają niebezpieczne dla zdrowia gazy
- Garaże podziemne
Zakres usług:
- Przeglądy
- Konserwacja
- Naprawa
- Przygotowanie dokumentacji projektowej i powykonawczej
Częstotliwość wykonywania przeglądów: raz w roku
Gdzie powinna być stosowana wentylacja grawitacyjna:
Wentylacja grawitacyjna jest najbardziej rozpowszechniona zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych oraz w większości budynków użyteczności publicznej
- Przeglądy
- Konserwacja
- Naprawa
- Przygotowanie dokumentacji projektowej i powykonawczej
Częstotliwość wykonywania przeglądów: raz w roku